TDK Corporation SPM4020T-1R0M-LR
Part No.:
SPM4020T-1R0M-LR
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSPM4020T-1R0M-LR.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 5.6A 28.1 MOHM SMD
Shipping
Inventory:596
Comments
SPM4020T-1R0M-LR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
SPM-LR
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.6 A
Current - Saturation (Isat):
9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
28.1mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.173" L x 0.161" W (4.40mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)