TDK Corporation SPM5012T-6R8M-CA02
Part No.:
SPM5012T-6R8M-CA02
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSPM5012T-6R8M-CA02.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.6A 0.253OHM SM
Comments
SPM5012T-6R8M-CA02 Specifications
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.6 A
Current - Saturation (Isat):
2.9A
DC Resistance (DCR):
253mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)