TDK Corporation SPM5015T-6R8M-LR
Part No.:
SPM5015T-6R8M-LR
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSPM5015T-6R8M-LR.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 2.8A 134.6 MOHM
Comments
SPM5015T-6R8M-LR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
SPM-LR
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.8 A
Current - Saturation (Isat):
3.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
134.6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)