TDK Corporation SPM5020T-1R0M-LR
Part No.:
SPM5020T-1R0M-LR
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSPM5020T-1R0M-LR.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 8.6A 17.2 MOHM SMD
Comments
SPM5020T-1R0M-LR Specifications
Series:
SPM-LR
Material - Core:
Metal
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.6 A
Current - Saturation (Isat):
9.5A
DC Resistance (DCR):
17.2mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)