TDK Corporation SPM6530T-3R3M-HZ
Part No.:
SPM6530T-3R3M-HZ
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSPM6530T-3R3M-HZ.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 6.9A 29.7MOHM SM
Comments
SPM6530T-3R3M-HZ Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
SPM-HZ
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.9 A
Current - Saturation (Isat):
4.8A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
29.7mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)