TDK Corporation SPM7054VC-470M-D
Part No.:
SPM7054VC-470M-D
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSPM7054VC-470M-D.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 2.6A 0.186OHM SMD
Comments
SPM7054VC-470M-D Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
SPM-VC-D
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
5.3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
186mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
7054
Size / Dimension:
0.295" L x 0.276" W (7.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)