Volgen + Furuno SPN100-12S
Part No.:
SPN100-12S
Manufacturer:
Volgen + Furuno
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSPN100-12S.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Comments
SPN100-12S Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Volgen + Furuno
Series:
SPN100 (100W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
8.6 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
100W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.36" L x 3.66" W x 1.54" H (187.0mm x 93.0mm x 39.0mm)