Bourns Inc. SRN3015-100M
Part No.:
SRN3015-100M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRN3015-100M.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1A 276 MOHM SMD
Comments
SRN3015-100M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRN3015
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
880mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
276mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
45MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)