Bourns Inc. SRN3015-1R0Y
Part No.:
SRN3015-1R0Y
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRN3015-1R0Y.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 2.35A 48 MOHM SMD
Comments
SRN3015-1R0Y Specifications
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.35 A
Current - Saturation (Isat):
2.35A
DC Resistance (DCR):
48mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
145MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)