Bourns Inc. SRN3015-6R8M
Part No.:
SRN3015-6R8M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRN3015-6R8M.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.1A 211MOHM SMD
Comments
SRN3015-6R8M Specifications
Series:
SRN3015
Package/Case:
Nonstandard
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.1 A
Current - Saturation (Isat):
1.05A
DC Resistance (DCR):
211mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
50MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)