Bourns Inc. SRN3015BTA-100M
Part No.:
SRN3015BTA-100M
Package:
1212 (3030 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRN3015BTA-100M.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1.5A 0.264OHM SMD
Comments
SRN3015BTA-100M Specifications
Series:
SRN3015BTA
Package/Case:
1212 (3030 Metric)
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.5 A
Current - Saturation (Isat):
1A
DC Resistance (DCR):
264mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
45MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
3015
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)