Bourns Inc. SRN5040-470M
Part No.:
SRN5040-470M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRN5040-470M.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 900MA 324MOHM SMD
Comments
SRN5040-470M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRN5040
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
900 mA
Current - Saturation (Isat):
1.1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
324mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)