Bourns Inc. SRP0312-1R0K
Part No.:
SRP0312-1R0K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP0312-1R0K.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 4.7A 34 MOHM SMD
Comments
SRP0312-1R0K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP0312
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Material - Core:
Metal
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
4.7 A
Current - Saturation (Isat):
5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
34mOhm Max
Q @ Freq:
23 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
59MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.134" L x 0.122" W (3.40mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)