Bourns Inc. SRP1038A-1R0M
Part No.:
SRP1038A-1R0M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1038A-1R0M.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 18A 3.3 MOHM SMD
Comments
SRP1038A-1R0M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP1038A
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
18 A
Current - Saturation (Isat):
36A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
3.3mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
47MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)