Bourns Inc. SRP1038A-2R2M
Part No.:
SRP1038A-2R2M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1038A-2R2M.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 12A 7 MOHM SMD
Comments
SRP1038A-2R2M Specifications
Series:
SRP1038A
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
12 A
Current - Saturation (Isat):
27A
DC Resistance (DCR):
7mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
25MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)