Bourns Inc. SRP1038A-3R3M
Part No.:
SRP1038A-3R3M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1038A-3R3M.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 11A 11.8MOHM SMD
Shipping
Inventory:977
Comments
SRP1038A-3R3M Specifications
Series:
SRP1038A
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11 A
Current - Saturation (Isat):
20A
DC Resistance (DCR):
11.8mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
18MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)