Bourns Inc. SRP1038A-5R6M
Part No.:
SRP1038A-5R6M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1038A-5R6M.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 9A 19.3 MOHM SMD
Shipping
Inventory:671
Comments
SRP1038A-5R6M Specifications
Series:
SRP1038A
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9 A
Current - Saturation (Isat):
14A
DC Resistance (DCR):
19.3mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
15MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)