Bourns Inc. SRP1038A-6R8M
Part No.:
SRP1038A-6R8M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1038A-6R8M.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 8.5A 23.3MOHM SM
Comments
SRP1038A-6R8M Specifications
Series:
SRP1038A
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.5 A
Current - Saturation (Isat):
13.5A
DC Resistance (DCR):
23.3mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
13MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)