Bourns Inc. SRP1038AA-470M
Part No.:
SRP1038AA-470M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1038AA-470M.pdf
Description:
IND,11X10X3.8MM,47UH20%,3.5A,SHD
Shipping
Inventory:204
Comments
SRP1038AA-470M Specifications
Series:
SRP1038A
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.5 A
Current - Saturation (Isat):
4A
DC Resistance (DCR):
143mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
5MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)