Bourns Inc. SRP1040-470M
Part No.:
SRP1040-470M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1040-470M.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 2A 160 MOHM SMD
Comments
SRP1040-470M Specifications
Series:
SRP1040
Product Status:
Obsolete
Type:
Material - Core:
Iron
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
3A
DC Resistance (DCR):
160mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.465" L x 0.413" W (11.80mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max):
0.165" (4.20mm)