Bourns Inc. SRP1040VA-2R2M
Part No.:
SRP1040VA-2R2M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1040VA-2R2M.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 18A 7.2MOHM SMD
Shipping
Inventory:470
Comments
SRP1040VA-2R2M Specifications
Series:
SRP1040VA
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
18 A
Current - Saturation (Isat):
21A
DC Resistance (DCR):
7.2mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
27MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)