Bourns Inc. SRP1050WA-100M
Part No.:
SRP1050WA-100M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1050WA-100M.pdf
Description:
IND POWER HC 10UH 9A SHLD
Comments
SRP1050WA-100M Specifications
Series:
SRP1050WA
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9 A
Current - Saturation (Isat):
13A
DC Resistance (DCR):
23mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)