Bourns Inc. SRP1050WA-180M
Part No.:
SRP1050WA-180M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1050WA-180M.pdf
Description:
IND POWER HC 18UH 7A SHLD
Shipping
Inventory:292
Comments
SRP1050WA-180M Specifications
Series:
SRP1050WA
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
18 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7 A
Current - Saturation (Isat):
9A
DC Resistance (DCR):
38mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
8MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)