Bourns Inc. SRP1238A-3R3M
Part No.:
SRP1238A-3R3M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1238A-3R3M.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 12A 13.5MOHM SMD
Comments
SRP1238A-3R3M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP1238A
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
12 A
Current - Saturation (Isat):
27A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
13.5mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)