Bourns Inc. SRP1238A-4R7M
Part No.:
SRP1238A-4R7M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1238A-4R7M.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 10A 18.5MOHM SMD
Comments
SRP1238A-4R7M Specifications
Series:
SRP1238A
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10 A
Current - Saturation (Isat):
24A
DC Resistance (DCR):
18.5mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
15MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)