Bourns Inc. SRP1245A-220M
Part No.:
SRP1245A-220M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1245A-220M.pdf
Description:
FIXED IND 22UH 6.5A 58 MOHM SMD
Comments
SRP1245A-220M Specifications
Series:
SRP1245A
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.5 A
Current - Saturation (Isat):
10A
DC Resistance (DCR):
58mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
6MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)