Bourns Inc. SRP1245A-2R2M
Part No.:
SRP1245A-2R2M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1245A-2R2M.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 20A 5.5 MOHM SMD
Comments
SRP1245A-2R2M Specifications
Series:
SRP1245A
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
20 A
Current - Saturation (Isat):
32A
DC Resistance (DCR):
5.5mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
24MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)