Bourns Inc. SRP1250-100M
Part No.:
SRP1250-100M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1250-100M.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 9A 25.5 MOHM SMD
Comments
SRP1250-100M Specifications
Series:
SRP1250
Material - Core:
Iron
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9 A
Current - Saturation (Isat):
16A
DC Resistance (DCR):
25.5mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.547" L x 0.531" W (13.90mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max):
0.232" (5.90mm)