Bourns Inc. SRP1250-1R0M
Part No.:
SRP1250-1R0M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1250-1R0M.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 29A 2.5 MOHM SMD
Comments
SRP1250-1R0M Specifications
Series:
SRP1250
Material - Core:
Iron
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
29 A
Current - Saturation (Isat):
50A
DC Resistance (DCR):
2.5mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.547" L x 0.531" W (13.90mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max):
0.232" (5.90mm)