Bourns Inc. SRP1250-3R3M
Part No.:
SRP1250-3R3M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1250-3R3M.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 15A 9.2 MOHM SMD
Comments
SRP1250-3R3M Specifications
Series:
SRP1250
Material - Core:
Iron
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
15 A
Current - Saturation (Isat):
32A
DC Resistance (DCR):
9.2mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.547" L x 0.531" W (13.90mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max):
0.232" (5.90mm)