Bourns Inc. SRP1250-4R7M
Part No.:
SRP1250-4R7M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1250-4R7M.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 12A 15 MOHM SMD
Comments
SRP1250-4R7M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP1250
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
12 A
Current - Saturation (Isat):
27A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
15mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.547" L x 0.531" W (13.90mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max):
0.205" (5.20mm)