Bourns Inc. SRP1250-9R0M
Part No.:
SRP1250-9R0M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1250-9R0M.pdf
Description:
FIXED IND 9UH 10A 22.5 MOHM SMD
Comments
SRP1250-9R0M Specifications
Series:
SRP1250
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron
Inductance:
9 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10 A
Current - Saturation (Isat):
18A
DC Resistance (DCR):
22.5mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.547" L x 0.531" W (13.90mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max):
0.232" (5.90mm)