Bourns Inc. SRP1265A-1R5M
Part No.:
SRP1265A-1R5M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1265A-1R5M.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 27A 3 MOHM SMD
Shipping
Inventory:656
Comments
SRP1265A-1R5M Specifications
Series:
SRP1265A
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
27 A
Current - Saturation (Isat):
45A
DC Resistance (DCR):
3mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
30MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.252" (6.40mm)