Bourns Inc. SRP1265A-5R6M
Part No.:
SRP1265A-5R6M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1265A-5R6M.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 12.5A 10MOHM SMD
Comments
SRP1265A-5R6M Specifications
Series:
SRP1265A
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
12.5 A
Current - Saturation (Isat):
23A
DC Resistance (DCR):
10mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
15MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.252" (6.40mm)