Bourns Inc. SRP1265CC-220M
Part No.:
SRP1265CC-220M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1265CC-220M.pdf
Description:
IND SMD 22UH 10A
Shipping
Inventory:196
Comments
SRP1265CC-220M Specifications
Series:
SRP1265CC
Type:
Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10 A
Current - Saturation (Isat):
12A
DC Resistance (DCR):
37mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
6MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)