Bourns Inc. SRP1265WA-100M
Part No.:
SRP1265WA-100M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1265WA-100M.pdf
Description:
IND,13.6X12.6X6.2MM,10UH20%,12A,
Shipping
Inventory:153
Comments
SRP1265WA-100M Specifications
Series:
SRP1265WA
Material - Core:
Metal
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
12 A
Current - Saturation (Isat):
13.5A
DC Resistance (DCR):
16.5mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.535" L x 0.496" W (13.60mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)