Bourns Inc. SRP1270-2R2M
Part No.:
SRP1270-2R2M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1270-2R2M.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 22A 4.2 MOHM SMD
Comments
SRP1270-2R2M Specifications
Series:
SRP1270
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
22 A
Current - Saturation (Isat):
40A
DC Resistance (DCR):
4.2mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
25MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.539" L x 0.539" W (13.70mm x 13.70mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)