Bourns Inc. SRP1270-3R3M
Part No.:
SRP1270-3R3M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1270-3R3M.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 18A 6.6 MOHM SMD
Comments
SRP1270-3R3M Specifications
Series:
SRP1270
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
18 A
Current - Saturation (Isat):
35A
DC Resistance (DCR):
6.6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.539" L x 0.539" W (13.70mm x 13.70mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)