Bourns Inc. SRP1770TA-2R2M
Part No.:
SRP1770TA-2R2M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1770TA-2R2M.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 43.5A 2.7MOHM SM
Shipping
Inventory:382
Comments
SRP1770TA-2R2M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP1770TA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
43.5 A
Current - Saturation (Isat):
47A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
2.7mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
22MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.665" L x 0.665" W (16.90mm x 16.90mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)