Bourns Inc. SRP1770TA-470M
Part No.:
SRP1770TA-470M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP1770TA-470M.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 8.7A 55 MOHM SMD
Comments
SRP1770TA-470M Specifications
Series:
SRP1770TA
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.7 A
Current - Saturation (Isat):
9.5A
DC Resistance (DCR):
55mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
3MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.665" L x 0.665" W (16.90mm x 16.90mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)