Bourns Inc. SRP2512-1R0M
Part No.:
SRP2512-1R0M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP2512-1R0M.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 3.4A 49 MOHM SMD
Comments
SRP2512-1R0M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP2512
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.4 A
Current - Saturation (Isat):
3.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
49mOhm Max
Q @ Freq:
39 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)