Bourns Inc. SRP3012C-1R0M
Part No.:
SRP3012C-1R0M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP3012C-1R0M.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 3.3A 60 MOHM SMD
Comments
SRP3012C-1R0M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP3012C
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Material - Core:
Metal
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.3 A
Current - Saturation (Isat):
5.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
60mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
50MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)