Bourns Inc. SRP3012C-3R3M
Part No.:
SRP3012C-3R3M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP3012C-3R3M.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 2A 198 MOHM SMD
Comments
SRP3012C-3R3M Specifications
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
2.6A
DC Resistance (DCR):
198mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
34MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)