Bourns Inc. SRP3012C-4R7M
Part No.:
SRP3012C-4R7M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP3012C-4R7M.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.6A 282MOHM SMD
Comments
SRP3012C-4R7M Specifications
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.6 A
Current - Saturation (Isat):
2.3A
DC Resistance (DCR):
282mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
31MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)