Bourns Inc. SRP3012C-6R8M
Part No.:
SRP3012C-6R8M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP3012C-6R8M.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.4A 400MOHM SMD
Comments
SRP3012C-6R8M Specifications
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
1.8A
DC Resistance (DCR):
400mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
26MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)