Bourns Inc. SRP3012C-R47M
Part No.:
SRP3012C-R47M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP3012C-R47M.pdf
Description:
FIXED IND 470NH 5A 30 MOHM SMD
Comments
SRP3012C-R47M Specifications
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
6.5A
DC Resistance (DCR):
30mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
98MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)