Bourns Inc. SRP3020CC-1R0M
Part No.:
SRP3020CC-1R0M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP3020CC-1R0M.pdf
Description:
IND SMD 1UH 5A
Comments
SRP3020CC-1R0M Specifications
Series:
SRP3020CC
Type:
Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
5.5A
DC Resistance (DCR):
36mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
82MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)