Bourns Inc. SRP4020FA-1R2M
Part No.:
SRP4020FA-1R2M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP4020FA-1R2M.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 9.5A 13.4MOHM SM
Comments
SRP4020FA-1R2M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP4020FA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9.5 A
Current - Saturation (Isat):
5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
13.4mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
53MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)