Bourns Inc. SRP4020FA-1R5M
Part No.:
SRP4020FA-1R5M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP4020FA-1R5M.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 9.1A 15.8MOHM SM
Comments
SRP4020FA-1R5M Specifications
Series:
SRP4020FA
Package/Case:
Nonstandard
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9.1 A
Current - Saturation (Isat):
4.5A
DC Resistance (DCR):
15.8mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
45MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)