Bourns Inc. SRP4020FA-4R7M
Part No.:
SRP4020FA-4R7M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP4020FA-4R7M.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 5.1A 57.2MOHM SM
Comments
SRP4020FA-4R7M Specifications
Series:
SRP4020FA
Package/Case:
Nonstandard
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.1 A
Current - Saturation (Isat):
2.7A
DC Resistance (DCR):
57.2mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
25MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)